alt
22 Temmuz 2022

İçeriğin benzersiz gücü! Etkili bir içerik yazmak için tüyolar!

Markaların kesinlikle sırtlarını dayamaları gereken bir unsur var: İçerik! Okuyucular veya müşteriler; içerikler sayesinde markalar, ürünler ve şirketler hakkında bilgi sahibi oluyorlar. İşin aslı, ancak markaya özel olarak hazırlanan, kullandığı kelimelerle bile markanın ruhunu yansıtan, amacı veren, merak uyandıran, ilgi çeken ve okuyucuyu harekete geçiren içerikler benzersiz güçlerini ortaya koyuyor.

İçerik hazırlarken nelere dikkat edelim?

Anlaşılır, kısa ve mesaj içeren cümleler kuralım.

Kimi zaman uzun cümleler kurarak mesajımızı incelikli bir şekilde anlatabileceğimiz yanılgısına kapılıyoruz. Uzun cümleler kurmak, her zaman mesajımızı anlattığımız anlamına gelmiyor. Üstelik bazen anlaşılmaz olmamıza da neden oluyor. Aklımızda birden fazla düşünce ve fikri bir akışa sokarak anlaşılır, kısa ve mesaj içeren cümlelere dönüştürebilmemiz mümkün.

Olay örgüsünü oluşturalım.

Giriş, gelişme ve sonuç… İçeriğiniz üç cümle bile olsa uymamız gereken en önemli etmen. Amaç okuyucunun dikkatini çekebilmek, harekete geçirmek.

İçeriği yaratıcı bağlarla zenginleştirelim.

İçeriğimizle okuyucunun ve müşterinin hayal gücünü harekete geçirip zihinlerinde yeni pencereler açabiliriz. İçerik ne kadar yaratıcı olursa o kadar okunur ve akılda kalır.

Hedef kitleyi dikkate alalım.

“Bunu kimin için yazıyorum?” “Benim hedef kitlem kim?” sorularını sormamız lazım. Bu sorular bizi olası yol yordam kayıplarından koruyacağı gibi kullandığımız dil, cümle dizini ve yaratıcılığımız da hedef kitleye özel olarak hazırlanmış olur.

Doğru başlığı seçelim.

İçerik hazırlarken, başlığın içerikle uyumlu olmasına dikkat edelim. Çünkü içerik okunurken okuyucunun dikkatini çelecek ilk unsur başlıktır. Başlıklar, okuyucuyu içeriğe hazırlayan temel elementlerdir. Başlığın, içeriği birkaç kelimeyle özetlemesine dikkat edelim.

Hedef kitleyi yönlendirici sorular kullanalım.

İçerik bir nevi hedef kitleyle kurduğumuz diyalog… Hedef kitleye, tüketimlik bir içerik sunmaktansa akılda kalması için onları yönlendirecek sorular sormamız hem hedef kitlenin düşünmesini sağlar hem içeriğe vereceği dikkati arttırmasına neden olur hem de marka, ürün ve/veya hizmet hakkındaki merak duygusunu pekiştirmemize yardım eder.

SEO’yu düşünerek yazalım.

Dijitalde içerik markanın arama motorlarında anahtar kelimelerle kolaylıkla bulunabilmesini sağlar. Kullanılan kelimeleri, görselleri SEO’ya göre seçersek içeriğin okuyucuya ulaşma olasılığını da arttırmış oluruz.

İçeriğin gücünü ortaya çıkarmak adına tüyolar:

 • Hedef kitlenizi doğru seçin.
 • Yazınızı yazarken özgünlüğüne, markayı öne çıkaran unsurlarına dikkat edin.
 • SEO’yu düşünerek içeriğinizi hazırlayın.
 • Sayısal veriler her zaman ilgi çeker, kullanın.
 • Hikayeleştirmeye ağırlık verin.
 • Yaratıcı olun.
 • Başlıklarınızın kısa, dikkat çekici ve mesaj içermesine özen gösterin.
 • İmla ve dil hataları yapmayın.
 • İçeriklerin hedef kitleye ulaşmak için benzersiz bir fırsat olduğunu düşünür ve hak ettiği önemi verirseniz, etkili bir içerik yazabilir ve içeriğin gücünden faydalanabilirsiniz… Unutmayın, etkili içerikler daima okuyucuyu, izleyiciyi ve müşteriyi avcunun içine alabilecek bir güce sahiptirler.

  Creative And More