alt
05 Mayıs 2022

Dijital’de Sadık Kitlenizi Nasıl Yaratırsınız?

Hepimizin bir şey satın alacağımız zaman önce ona koştuğumuz kısaca bağlı olduğumuz markalarımız vardır. Peki, bu markalar bizi kendilerine bu denli sadık hale nasıl getiriyorlar? Markalaşma ile…

Artan rekabetle beraber dijitalde artık sahip olduğumuz takipçi sayısının yanı sıra bu takipçilerimizin ne kadar gerçek ve sadık kitle olduğu da önem kazanmaya başladı. Çünkü markamızın ve markalaşmamızın başarısını arttıran ve büyümesini sağlayan en önemli unsur bu kitleye ait. Marka hakkında en güçlü geri dönüşü bu topluluk sayesinde alıyoruz. Aynı şekilde markamızın organik bir şekilde yayılmasında da takipçi sayısı arttırma için de yine bu kitle çok etkili! Özellikle sosyal medyada takipçi satın alma, markanız ve ürününüz ya da hizmetleriniz için doğru kitleye ulaşamamanıza ve etkileşim sağlayamamanıza neden olacaktır. Instagram, Facebook ve hatta Tiktok’ta takipçi satın alma dijitalde hedeflerinize ulaşmanızı engeller.

Sadık kitlenizi nasıl elde edersiniz?

İnsanların akıllarında kalmak için büyük ölçekli bir şirket olmanız mı gerekiyor? Cevabı; hayır..

 • İlk Adım Hedef Kitleyi Belirlemek
 • Doğru Platformu Seçmek
 • Güven Verin… Müşterilerinizle Aranızda Bağ Kurun
 • Markanızda veya Hizmetinizde Tutarlı Olun
 • İlk Adım Hedef Kitleyi Belirlemek

  Hedef kitle sizin ürününüzle veya hizmetinizle ilgilenecek herkesi kapsar. Bunun analizini, demografik ve sosyo-ekonomik özellikleri de hesaba katarak doğru bir şekilde yapmalısınız. Doğru hedef kitleye ulaşabilmek insanların dikkatini markanızın üzerine çekmek için en etkili başlangıçtır.

  Doğru Platformu Seçmek

  Doğru platformu seçebilmek zamanınızı ve emeğinizi doğru yere akıtmanızı sağlar. Örneğin; bir gıda markasıysanız başlangıç için Twitter’ı seçmeyebilirsiniz fakat bir danışmansanız Twitter aktif olarak kullanmanız gereken bir platformdur.

  Güven Verin… Müşterilerinizle Aranızda Bağ Kurun

  İnsanlara neden sizi seçmeleri ile ilgili sağlam ve güvenilir nedenler sunun. Bu markanızı içselleştirip benimsemelerine yardımcı olur. Aynı şekilde sizlerin de onlara değer verdiğinizi hissetmeleri markaya aidiyet yaratır. Örneğin; sadık müşterilerinizi ödüllendirmek hatta onlara özel kampanyalar yapmak verdiğiniz değeri göstermek için harika bir yol.

  Markanızda veya Hizmetinizde Tutarlı Olun

  Kitleniz sizinle her etkileşiminde aynı şeyi hissetmek, vaadlerinizi yerine getirdiğinizden emin olmak ister. Bunları sağladığınızda büyümenizi destekleyecek en büyük kitleyi elde etmiş olursunuz. Araştırmalara göre, insanların markalarla tanışması (takipçi sayısı arttırma) çoğunlukla tavsiye üzerine oluyor. Dijitalde kitle iletişimi sağlamak demek tüm müşterilerinizle tek tek ilgilenmek demektir. Dijitalde kitle iletişimi nedir sorunuzun cevabına bir sonraki blog yazımızda yer vereceğiz.

  Biliyoruz ki sorularınızdan biri sosyal medyada takipçi sayısı arttırma, mesela Instagram takipçi sayısı nasıl arttırılır diye… Unutmayın ki sadık 200 kişiye ulaşmak, ilgisiz binlerce kişiye ulaşmaktan çok daha kıymetlidir...

  Dijitalde markalaşma konusundaki her sorunuz ve aklınıza takılanlarla ilgili bize ulaşabilirsiniz. Dijital yolculuğunuzun keyifli geçmesi dileğiyle…

  Creative And More